piątek, 26 czerwca 2026

OD LIDERA DO AUTSAJDERA cz.2

                

Po publikacji pierwszej części tej notki, dziennikarze niemieckiej gazety "Der Spiegel" stwierdzili że" Fredrich Merz uważa,że z Rosjanami, Ukraińcami i USA lepiej rozmawiać bez Polski i Włoch.Zdaniem kanclerza warunki przyszłego pokoju powinny w imieniu Europy negocjować Niemcy,Francja i Wielka Brytania, bo udział pozostałych dwóch państw formatu E5 "mógłby wszystko skomplikować". W związku z tą informacją muszę wrócić do sprawy przesadzenia premiera Tuska do innego wagonu w podróży do Kijowa. Gdyby wtedy premier Tusk ,znajacy język niemiecki odpowiedział  kanclerzowi- leck mich am Arsch- i zrezygnował z podróży być może teraz nie byłby w ten sposób traktowany.

Wracam do kwestii stosunków z naszymi  ukraińskimi "przyjaciółmi".Ukraińcy mając doskonałe rozeznanie na temat różnicy poglądów na temat Ukrainy dzielących premiera i prezydenta postanowili ostro zagrać.Zełeński nadał jednostce wojskowej miano" Bohaterów UPA". Była to ryzykowna zagrywka i w pewnym sensie sprawdzian jak daleko mogą się posunąć bez sprzeciwu rządu.Była to również szansa dla premiera której niestety nie wykorzystał.Co prawda mówił o jedności w działaniu z prezydentem,  ale niestety z nieznanych przyczyn z tych górnolotnych deklaracji się wycofał.Gdyby się postawił i trzymał kurs propolski,zagroził Zełenskiemu wycofaniem politycznego poparcia i militarnego wsparcia wtedy sytuacja mogłaby się zmienić na jego korzyść. Skoro skulił uszy i kolejny raz dał się wykiwać i to komu-komikowi i tancerzowi https://www.tiktok.com/@president.zexylensky/video/7519592790850800918

Tusk ,wielokrotny premier Polski, 30 lat w polityce, "król Europy" itd. został wykiwany przez amatora Zełeńskiego. Wcale nie żałuję Tuska jako osoby prywatnej.Problem jest inny, jako premier polskiego rządu swoją uległością wobec Zachodu a obecnie wobec Ukrainy szkodzi Polsce, zarówno politycznie jak i gospodarczo.

Lwów pozyskał 2,5 mln euro wsparcia i podpisał sześć porozumień z zagranicznymi partnerami podczas wydarzenia poprzedzajacego konferencję dotycząca odbudowy Ukrainy.Wśród nowych partnerów znalazły się firmy i instyrucje z pięciu państw,ale nie z Polski! Kijów finalizuje kolejne porozumienia dotyczące odbudowy infrastruktury energetycznej za ponad 1 miliard euro. Partnerzy: m.in. Stany Zjednoczone,Holandia ,Wielka Brytania.

 "Mamy to"! PGE,Orlen i Tauron - podpisały list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy.

 Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych W,Balczun:"Nie wyobrażam sobie,żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie".Wyobraźnia a rzeczywistość to dwie różne rzeczy.

https://www.instagram.com/reel/DPtrbhyDRPy/      Polska to szpak czy bocian?



26.06.2026                  22:00

Od początku864350
Dziś826
Wczoraj1235
Bieżący miesiąc32683

czwartek, 25 czerwca 2026

OD LIDERA DO AUTSAJDERA




Po objęciu władzy koalicja z premierem Tuskiem na czele w spadku po PiS otrzymała komfortową sytuację.Polska była europejskim liderem w relacjach polsko -ukraińskich i promotorem Ukrainy w kwestii jej wejścia do Unii Europejskiej.Niestety z biegiem czasu ta sytuacja ulegała zmianie na niekorzyść Polski.Zachodni partnerzy,wykorzystywali i czynią to nadal, słabość w polityce zagranicznej prowadzonej przez szefa MSZ -Sikorskiego i premiera którego nikt miał nie ograć.

Czytelnicy zapewne pamiętają wyprawę do Kijowa i podróż polskiego premiera w osobnym wagonie.Kto jak kto ale Tusk, działający 30 lat w polityce polskiej i europejskiej,zaprawiony w rozgrywkach politycznych powinien dostrzec następujące zmiany w polityce swoich zachodnich "przyjaciół".Niestety nie doszczegł kolejne efekty to brak udziału w rozmowach E3.Reakcja premiera " nic o nas bez nas" świadczy o tym,że zaczął sobie zdawać sprawę z tego ,że jest ogrywany.Obudził sie również Sikorski który domaga się miejsca przy stole negocjacyjnym i to od kogo? Od Merza który nie ma żadnego dorobku politycznego ale został kanclerzem.Od Macrona który kończy swą prezydenturę a od ponad roku nie potrafi stworzyć rządu.Czy wreszcie od Starmera który złożył rezygnację z urzędu.Niezależnie czy się lubi, czy nie lubi Tuska kiwają go słabsi od  niego politycy.Dlaczego? Bo na to pozwala i nie prowadzi własnej niezależnej od zachodu propolskiej polityki.Było o premierze, wicepremierze i ministrze SZ kolej na innych polityków.

Co ciekawe wszystkie afery i błędy nie są ujawniane przez polityków ale przez dziennikarzy. Ministrowie wszystkich służb,Kierwiński i Siemioniak, mam nadzieję czytają Rzeczpospolitą  która przedstawia pogląd rozmówców na temat działania naszych służb." Nasi rozmówcy dodają,że najbardziej aktywne w Polsce są służby ukrainskie.One starają sie rozpracowywać środowiska białoruskie i rosyjskie,ale też prowadzą werbunek wśród Ukraińców,którzy przyjechali do Polski. " Są namawiani do przekazywania wrażliwych danych.Mówiąc wprost: do wynoszenia informacji z polskich firm lub urzedów,w których są zatrudnieni" mówi oficer C."

Z kilku niezależnych źródeł dowiadujemy się (Rzeczpospolita), że polskie prokuratury prowadzą śledztwa na temat szpiegostwa na rzecz państwa ukraińskiego."Akty oskarżenia sa ujtajniane przez prokuraturę,bo jakby nie mówić,to są nasi sojusznicy" słyszymy.

                                                           CDN

 

25.06.2026       21:52

 

Od początku863364
Dziś1075
Wczoraj2603
Bieżący miesiąc31697


wtorek, 23 czerwca 2026

POWRÓT ORŁA


Zełenski i jeszcze kilku, bądź kilkunastu zwolenników banderyzmu zrezygnowało z polskich  odznaczeń. Sposób w jaki Zełeński odesłał odznaczenie dobitnie świadczy o jego kulturze osobistej oraz braku szacunku dla społeczeństwa polskiego. Jaka była reakcja polskiego rządu? Jak zwykle ,żadna, bo Ukraina broni  Polski.W tej sprawie wypowiedział się były zastępca Szefa Sztabu Generalnego, gen.Komornicki."Popatrzmy na Ukrainę z punktu widzenia nie tylko tego.że oni walczą za nas,bo walczą za siebie,natomiast my na tym korzystamy".Korzystają również Ukraińcy wspierani  miilitarnie, logistycznie, finansowo i humanitarnie przez polskie rządy i społeczeństwo.

Ostatnio Zelenski ujawnił,że podczas spotkania z Nawrockim otrzymał w prezencie książkę o Wołyniu.Pewnie jej nie przeczytał nadając jednej z jednostek nazwę "bohaterowie UPA". Prezydent podjał decyzję o odebraniu odznaczenia którą popiera aż 74 procent komentarzy w sieci. Mimo wcześniejszych wypowiedzi premiera o tym ,że cytuję :"Tu nic napewno się nie zmieni i niech nikt nie próbuje podzielić rządu,prezydenta,kogokolwiek jeśli chodzi o naszą ocenę tego co zdarzyło się ostatnio w Kijowie.Z całą pewnością,i to jest też moja intencja,będziemy wspólnie z prezydentem i wszystkimi takimi powaznymi siłami politycznymi w Polsce pielęgnowali jedność polską,jeśli chodzi o kwestię rosyjską i kwestię ukraińską".Aby za kilkanaście dni napisać:" Brnięcie w konflikt polityków w Polsce i w Ukrainie to strategiczny błąd,na którym straca obie strony: biznesowo, geopolitycznie i reputacyjnie"./.../

Należy zadać pytanie, kto prowadzi politykę zagraniczną, prezydent czy rząd.Co zrobiło MSZ w tej kwestii aby zażegnać ten spór ? Czy minister Sikorski w swej doskonałości przemyślał tą sytuację i zastanowił się nad tym,że może te wydarzenia mają inny kontekst  a nie pretekst dotyczący odebrania orderu. Widząc słabnącą pozycję Polski na arenie międzynarodowej Ukraińcy  próbują przejąć inicjatywę polityczną i strategiczną na wschodniej flance Europy.

Po wybuchu konfliktu byliśmy europejskim liderem w kwestiach dotyczacych Ukrainy.A później było i jest coraz gorzej.Incydent w pociągu do Kijowa,podróż polskiego premiera w innym wagonie.Nieobecność na spotkaniu grupy E-3 w Londynie.Wyraźna próba wyeliminowania Polski z ewentualnych negocjacji pokojowych. To co dotąd wydawało się bezsporne jak udział Polski we wszystkich negocjacjach dotyczących Ukrainy dzisiaj nie jest pewne.Szef MSZ -  "domagamy się miejsca przy stole negocjacyjnym". Krytykuje również   format rozmów oparty wyłącznie na państwach zachodnich.

Głos w tej sprawie zabrał również najwybitniejszy premier w historii Polski.  https://www.facebook.com/watch/?v=999419566144560


Chciałbym mu wierzyć ale nie mogę.W pięknym stylu zarówno Ukraina jak i zachodni "przyjaciele" dzięki uległości rządu wyeliminowali Polskę z polityki europejskiej dotyczącej Ukrainy i nie tylko.I nie szukajcie pretekstu na to, że decyzja Nawrockiego pozbawiła nas możliwości uczestniczenia w odbudowie Ukrainy. Kolejny raz Tusk i Sikorski zostali ograni.


 24.06.2026               20:45


Od początku861697
Dziś2011
Wczoraj3139
Bieżący miesiąc30030