wtorek, 14 listopada 2023

SEJM

 

"Przed Twym ołtarzem zanoszę błaganie - parlament WOLNY od durniów, kłamców, złodziei POMÓŻ wybrać Panie ! "

Tak od dłuższego czasu pisał kabarecista kabaretu Klika i felietonista Angory Antoni Szpak. Stwórca Nieba wysłuchał częściowo błagań Szpaka, zastępując jednych durniów i kłamców z PiS drugimi  durniami i kłamcami z "demokratycznej" opozycji. Zamiast obiecywanego spokoju, powrotu zawłaszczonej przez Kaczyńskiego demokracji już na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji doszło do eskalacji napięcia pomiędzy zwycięską opozycją a przegranym PiS.

Jeżeli czytelnicy myślą, że chcę bronić byłej marszałek Sejmu, posłanki Witek to są w błędzie. Chodzi mi o respektowanie, nie zapisanych co prawda zasad, stosowanych  od lat w wyborze prezydium Sejmu. Brak akceptacji dla kandydatki PiS na wicemarszałka Sejmu łamie te zasady a tłumaczenie o "przestępczej" działalności posłanki Witek w okresie jej działalności jako marszałek Sejmu, jest jedynie domniemaniem a nie potwierdzonym przez Sąd wyrokiem. Obecna większość sejmowa może wystąpić o uchylenie immunitetu zarówno dla posłanki jak i wicemarszałka Sejmu. Zemsta nie jest dobrą prognozą na temat przyszłej współpracy obecnej większości z prezydentem i innymi nieusuwalnym przedstawicielami poprzedniej władzy.

PiS ma 193 możliwości przedstawienia innego, niż posłanka Witek kandydata na wice marszałka Sejmu. Podobnie sytuacja wygląda w Senacie, gdzie PiS ma 33 inne  możliwości niż kandydatura senatora Pęka na wicemarszałka Senatu. Dlaczego, wiedząc ,że ci kandydaci nie uzyskają akceptacji większości sejmowej zgłosił ich kandydatury. Dla mnie powód jest oczywisty ,  chodzi o eskalacje konfliktu który będzie wykorzystywany przez PiS. Już pojawiają się opinie, że zamiast tolerancji i demokracji obiecywanej przez nową większości, następuje dyktatura większości sejmowej .Brak przedstawicieli największej partii opozycyjnej w prezydiach władzy ustawodawczej to łamanie standardów demokracji i dobrych obyczajów parlamentarnych.

Zapowiada się "gorąca" zima. 

                                                         

                                         https://www.liiil.pl/promujnotke



5 komentarzy:

  1. Cos ci się pokićkało
    Głosowanie – definicja pojęcia
    Sejm podejmuje decyzje w głosowaniu. Głoso-
    wanie to jedna z technik podejmowania decyzji
    przez organy kolegialne, polegająca na tym, że
    grupa osób przez indywidualny akt wyrażenia
    woli każdego z jej członków dokonuje wyboru
    jednej lub kilku spośród przedstawionych pro-
    pozycji bądź też od takiego wyboru się powstrzy-
    muje. Warunkiem uznania danego rozstrzygnię-
    cia za wiążące jest uzyskanie w głosowaniu okre-
    ślonej przepisami prawa większości głosów.
    Decyduje tu Regulamin Sejmu a nie widzimisię jednej czy drugiej strony I to sie nazywa DEMOKRACJA a nie dyktatura

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, że podzieliłeś się dogłębna wiedzą na temat definicji demokracji. Gdyby nie ty dalej byłbym "pokićkały". Mam kolejny problem który mam nadzieję mi wyjaśnisz. Jak PiS zgodnie z twoją definicją , chyba legalnie wybrał 4 członków KRS to opozycja się buntowała nazywając do gremium "NEO KRS". Jak obecna większość sejmowa wybrała swoich przedstawicieli w podobny do poprzedników sposób to nowa KRS już nie jest "NEO".

      Usuń
  2. Głosujący przeciwko wszystkim kandydatom z innych klubów PiSowcy nagle się oburzyli, że inne kluby też zagłosowały przeciwko ich kandydatom. Nie rozumiem tego zdziwienia. PiS może głosować tak jak chce, a pozostali posłowie – zgodnie z tym, co chce PiS? Bo te stanowiska dla Elżbiety Witek i Marka Pęka się po prostu im należą?
    Te czasy już minęły…

    OdpowiedzUsuń
  3. Jesteś w błędzie, opozycja miała swoich wicemarszałków zarówno w Sejmie jak i Senacie. I nikt nie kwestionował ich kandydatur.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czyzby
    W 2015 roku PSL wprowadził do Sejmu 16 posłów i było najmniejszym ugrupowaniem w izbie. PiS dysponował samodzielną większością. Sejm zdecydował, że liczba wicemarszałków będzie wynosić 5, a nie: 7, jak proponował PSL.
    Ostatecznie w gronie wicemarszałków nie znalazło się miejsce dla przedstawiciela PSL.
    Podobnie było z komisją ds. służb specjalnych. PSL uzyskał swojego reprezentanta dopiero na koniec kadencji, gdy w lipcu 2019 roku do ich klubu dołączył Marek Biernacki z klubu PO.


    OdpowiedzUsuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w okienku NAZWA wpisać nick i w okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w komentarzu.